Azams

Za vším, co se dnes odehrává všude kolem nás, se dají najít peníze. Vše se nějak financuje, kupuje, prodává, dotuje, zdaňuje… Prostě je ekonomika za vším.

Jak se ze zábavy stane závislost?

Aby byl člověk skutečně tělesně i duševně zdravý, nepotřebuje jen pravidelný spánek a svou práci. Stejně důležité jsou také volnočasové aktivity. Ty nám totiž umožňují oprostit se od běžných starostí a leckdy také získat důležitý nadhled. Není tedy divu, že to většinu lidí táhne k určitému koníčku.

 

Ať už se však zde věnujeme čemukoliv, je nutné si uvědomit, že se na oné věci můžeme stát v podstatě závislými. To platí zvláště, pokud chceme s promocí našeho koníčku získat nějaké peníze navíc. A vzhledem k tomu, že často jedná o určitou firmu investic i, jde v podstatě o takzvanou hráčskou mýlku, které využívají mnohé hazardní hry.

 

typickým moderním koníčkem jsou videohry

 

Samozřejmě není vyloučeno, že i tak nemůžete vydělat díky svému koníčku Vilm pěknou sumu. Neměl by to však být ten hlavní impuls. Hlavně by nás to vše mělo bavit. Pokud cítíme, že ztrácíme vášeň a danou činnost provádíme jen proto, abychom nepřišli o peníze, je něco špatně.

 

Problém však nastává, i když nejde o peníze. Zábava by nám sice měla dát na chvíli zapomenout na naše starosti a trápení, avšak neměla by představovat útěk před nimi. To je totiž jeden z důvodů, proč vzniká na koníčcích taková závislost – lidem se zkrátka nechce vracet do reality, a pokud je k tomu už okolnosti donutí, chtějí být co nejdříve opět ve svém světě bez starostí.

 

mezi koníčky patří i sledování hokeje

 

Je samozřejmé, že to může způsobit potíže v běžném životě. Můžeme totiž začít zanedbávat své zaměstnání, tedy to, co nám platí účty a vše, co potřebujeme, včetně našeho koníčku. V extrémních případech lidé dokonce přichází o práci, neboť jejich výkon se snížil až na hodnotu, kdy se svému zaměstnavateli zkrátka nevyplatili.

 

Také rodina v takovém případě trpí. Pokud se jeden z rodičů dětem nevěnuje nebo se neúčastní společných výletů a jiných aktivit kvůli svému koníčku, může to značně poznamenat vztahy v rodině. Opět, v některých případech může dojít i k rozvodu.

 

Rozhodně se tedy vyplatí dávat pozor, abychom do této nesporně lákavé pasti nespadli také. Vzhledem k tomu, že my ji nevidíme, je dobré požádat někoho, aby nás upozornil, pokud do ní začneme padat. Jen tak se včas zachráníme.