Azams

Za vším, co se dnes odehrává všude kolem nás, se dají najít peníze. Vše se nějak financuje, kupuje, prodává, dotuje, zdaňuje… Prostě je ekonomika za vším.

Kam se vypravit do přírody

Dovolená má být dobou odpočinku. Psychologové proto doporučují, abychom alespoň na týden někam odjeli a dostali se tak z každodenního koloběhu. Změna prostředí totiž může pro naše mentální zdraví udělat skutečně mnoho. Ovšem závisí to samozřejmě na tom, kam pojedeme.

 

Většina z nás věří, že nejlepším místem, kde najít klid, je příroda. Máme představu například procházek po lese či rozkvetlé louce, kde budeme jen my, ticho a klid. Avšak dosáhnout toho není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

 

houba v lese

 

Tím prvním, co bychom měli udělat, je výběr destinace. Nezáleží na tom, zda jedeme do ciziny nebo navštívíme kemp u nás v Čechách, důležité je, abychom se tam cítili dobře. To však příliš nepůjde, pokud bude všude kolem nás plno lidí. Tím jsou známy například kempy kolem Máchova jezera. Ty jsou po celé léto prakticky přeplněné a na pláži i ve vodě bývá hlava na hlavě.

 

Proto, pokud skutečně toužíte po klidu, je rozhodně dobré vybrat jednu z méně známých lokací. Je totiž velmi pravděpodobné, že zde ani v sezóně nebude tolik lidí. Díky tomu si skutečně budete moci užít klidu.

 

stanování v přírodě

 

To však samozřejmě platí, i pokud chcete jen vyrazit na výlet do lesa. Vyhněte se především známým houbařským lokacím, neboť je velmi pravděpodobné, že zde bude doslova narváno, a vy nejenže nenajdete ani houbičku, ale navíc budete neustále potkávat jiné houbaře. Ti se navíc často nechovají příliš tiše, takže les bude plný jejich volání.

 

Ovšem i když se vám podaří najít klidný koutek, není vyhráno. Například v kempu nemusí být zařízení v nejlepším stavu. V blízkosti může třeba probíhat stavba, nebo s mohou objevit další problémy. To vše se vyplatí předem zjistit, především přečtením těch nejnovějších recenzí. V lese nás zase mohou potkat komáři, trnité keře a větve, které nás nepustí dál, nemluvě o prudkých svazích. Koneckonců, je důvod, proč tam lidi příliš nechodí. Proto, pokud toužíte po klidu, je dobré si vše předem pojistit, ať pak nejste zklamaní.