Azams

Za vším, co se dnes odehrává všude kolem nás, se dají najít peníze. Vše se nějak financuje, kupuje, prodává, dotuje, zdaňuje… Prostě je ekonomika za vším.

Co je to aperitiv?

Co to vlastně aperitiv je? Jedná se o alkoholický nápoj, který se předává před zahájením jídla za účelem, aby podpořil chuť k jídlu. Slovo aperitiv pochází z Francie. Tyto alkoholické nápoje jsou přímo navržené tak, aby u konzumenta vyvolaly chuť k jídlu a připravili žaludek na příjem většího množství jídla a chuťové buňky tak, aby dokázaly vychutnat všechny chuťové komponenty, které jídlo nabízí.

aperitiv

Aperitivy jsou v Evropě běžně podávané, a to zejména v Itálii a Francii. Není ovšem podmínkou k vychutnání tohoto nápoje, aby po něm následoval oběd či večeře. V některých zemích je běžné, že se sejde parta přátel u dobrého aperitivu a po něm následují jen drobné chuťovky, jako jednohubky nebo slané ořechy.

Co všechno můžeme řadit mezi aperitivy?

Aperitivy mají většinou nahořklou a suchou chuť. Je to z toho důvodu, že cukr obsažený v alkoholu by vám nemusel dovolit vnímat chuť jídla, které by následovalo. Sladší nápoje se používají jako digestivy, kterým se naopak jídlo zakončuje. Digestivy bývají právě více hořké, sladké a méně kyselé. Jejich účelem je podpořit trávení po vydatném jídle. S oblibou se podávají různé koňaky, brandy, whisky nebo pálenky, jako je grapa nebo třeba ořechovka.

Aperitivy také nemají příliš velké množství alkoholu, ale najdou se i výjimky. Typické je, že aperitivy obsahují příměs bylinek, které nastartují vaši chuť k jídlu.

Pojďme se podívat na některé druhy aperitivů.

alkohol

Gin

Gin se jako aperitiv typicky míchá do podoby koktejlů, jelikož se jedná o tvrdý alkohol a je třeba ho zjemnit. Velmi oblíbená kombinace je gin s tonikem.

Suchá vína

Jedním z nejtypičtějších aperitivů jsou suchá vína, a to jakéhokoliv druhu. Může se podávat šumivé nebo zcela bez bublinek.

Campari

Asi nejslavnější aperitiv vůbec. Jedná se o lihovinu červené barvy, která pochází z Itálie. Má velmi výraznou hořkou chuť a s oblibou se přidává do koktejlů.