Azams

Za vším, co se dnes odehrává všude kolem nás, se dají najít peníze. Vše se nějak financuje, kupuje, prodává, dotuje, zdaňuje… Prostě je ekonomika za vším.

Na co se zeptat elektrikáře v souvislosti s hliníkovými rozvody

Chystáte se k rekonstrukci bytu a jsou v něm ještě staré hliníkové rozvody? Pak byste se měli minimálně zeptat elektrikáře v Praze západ, zda má význam vyměnit hliník za měď, anebo je to ještě zbytečné.

Zásuvky by měly být vyměněny bezpodmínečně

U hliníkových rozvodů jsou nejproblematičtější dvě věci. Ta první je vodič PEN. Možná jste si všimli, že kabeláž v zásuvkových okruzích je pouze dvoužilová, a že nulák ve zdířce je spojen s ochranným bezpečnostním kolíkem. Jestliže se tento vodič přeruší, je to nebezpečné v tom, že se na kostře připojených spotřebičů objeví fáze, a je-li kostra kovová, a navíc třeba máte mokré ruce, nebo jste na kamenné podlaze bosí, může to být váš poslední okamžik v tomto životě.

elektrikářské nářadí

Druhým problémem je nebezpečí požáru, které vzniká hlavně u nekontrolovaných zásuvek. Pokud zásuvkový okruh přetěžujete, a to je teoreticky možné, protože v době výstavby hliníkových rozvodů neexistovaly tak výkonné spotřebiče, bude se hliníkový vodič střídavě silně zahřívat a ochlazovat, čímž bude měnit svůj objem a následně může díky tomu povolit šroubový kontakt. Mezi šroubem a vodičem se pak vytvoří volný prostor, který může zažehnout elektrický oblouk a zapálit hořlavé předměty v blízkosti.

nářadí elektrikáře

A co světelný okruh

Jestliže elektrikář zjistí, že jsou světelné okruhy v pořádku, že je neporušená izolace kabelů, a že jsou dotažené kontakty ve svorkách, můžete světelné okruhy ponechat ještě nějakou dobu sloužit, ale otázkou je, když už budete v takové rozdělávce, zda se nevyplatí provést rekonstrukci kompletní, ať máte klid i s ohledem do budoucna. Nehledě na to, že by se vám asi moc nechtělo za čtyři roky znovu bourat bytové jádro, a možná, že budou v té době i vyšší ceny elektroinstalačního materiálu i samotné práce elektrikářů, které si na to sjednáte. Používejte tedy zdravý selský rozum a myslete trochu na „zadní kolečka“.